Witamy na stronach naszej witryny internetowej Darmowy Kurs CSS
  1. Archiwum
  2. O szkole
  3. Nasze sukcesy
  4. Edukacja przedszkolna
  5. Linki
  6. Absolwenci

Darmowy Kurs CSS

Darmowy Kurs CSS

Darmowy Kurs CSS

Aktualnie jesteś tutaj: Strona główna  

Opublikowano: 10 czerwca 2019

Międzynarodowe projekty eTwinning w Szkole Podstawowej w Woli Przybysławskiej

Nasza przygoda z eTwinning rozpoczęła się w styczniu tego roku, kiedy to naszą szkołę odwiedziła Ambasadorka programu eTwinning – Pani Edyta Borowicz-Czuchryta. To właśnie Ona zainspirowała nas do przyłączenia się do europejskiej społeczności gromadzącej szkoły i przedszkola z Polski i zagranicy. Podczas tego szkolenia nauczyciele naszej szkoły założyli profile na portalu eTwinning oraz poznali różnorodne aplikacje i narzędzia do tworzenia i realizowania projektów krajowych (w języku polskim) i międzynarodowych (w języku angielskim). Poznaliśmy zasady działania TwinSpace, czyli przestrzeni projektowej, na której partnerzy mogą zamieszczać dokumentację projektu (zdjęcia, filmy, prezentacje itp.), komunikować się oraz organizować spotkania online (tzw. wideokonferencje).

Niedługo po tym, grupa uczniów z klas V-VIII pod opieką Pauliny Sowy oraz Katarzyny Badeńskiej, dołączyła do pierwszego międzynarodowego projektu pt. „Knock, knock you’ve got mail!”. Założycielką projektu była nauczycielka z Grecji, a dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu nasi uczniowie nawiązali współpracę ze szkołami z Grecji, Serbii, Francji, Turcji, Ukrainy, Włoch, Niemiec, Republiki Czeskiej, Rumunii. Celem projektu było poznanie rówieśników z innych krajów, ich zainteresowań i codziennego życia, poprzez pisanie tradycyjnych listów w języku angielskim. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w realizację zadań projektowych, których oprócz korespondencji było wiele np. konkurs na logo projektu, w którym zwycięzcą został uczeń klasy VII - Kamil Olszak, tworzenie filmu o swojej okolicy, wykonanie zdjęć urzędów pocztowych, skrzynek i wszystkiego, co wiąże się z pocztą. Każde z osiągnięć zostało zaprezentowane na TwinSpace projektu, gdzie uczniowie mieli również możliwość bezpośredniej komunikacji z nowymi kolegami za pomocą czatu. Uczniowie rozpoczęli swoje nowe znajomości przedstawiając się w pierwszym liście, a w kolejnych pisali o swojej miejscowości, lokalnych tradycjach, swoim typowym dniu, ulubionych sportach, hobby, zainteresowaniach oraz planach wakacyjnych. Podsumowaniem wymiany listów było rozwiązanie quizu online o tym, czego dowiedzieli się o sobie nawzajem. Efektem naszej międzynarodowej współpracy są nawiązane trwałe kontakty, które szczególnie w przypadku młodszych uczestników, będą kontynuowane w przyszłym roku szkolnym.

Kolejnym niezwykle inspirującym i ważnym punktem był udział dwóch naszych nauczycielek w seminarium kontaktowym w Bratysławie na Słowacji w kwietniu tego roku. Efektem intensywnego, trzydniowego szkolenia było zdobycie partnerów zagranicznych do założenia naszego pierwszego, własnego międzynarodowego projektu eTwinning. „STAY EARTHY!” to projekt, w którym partnerami są nauczyciele z Belgii, Słowacji oraz Polski. Projekt polegał na tym, by pokazać, w jaki sposób działamy na rzecz ochrony środowiska, jak dbamy o nasza planetę, a powodem jego założenia był Dzień Ziemi. Zadaniem uczniów było narysowanie jednej strony komiksu związanego z tym tematem. Następnie wszystkie zeskanowane strony zostały umieszczone na TwinSpace projektu, po to, aby uczniowie, nauczyciele, rodzice i wszyscy inni mogli głosować na najlepsze prace. Głosowanie miało na celu ustalenie kolejności poszczególnych stron we wspólnym projektowym e-booku, czyli elektronicznej książce. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszej społeczności szkolnej, najwięcej głosów zdobył komiks Amelii Smolak z klasy VIII, który jest pierwszą stroną naszej książki online. Aby zobaczyć, w jaki sposób dzieci i młodzież z różnych szkół dbają o planetę Ziemię i chronią środowisko, wystarczy obejrzeć efekt naszej współpracy:

https://issuu.com/katbad/docs/stay_earthy_-_ebook1

https://animoto.com/play/jKxovhhvdENrh5t65NK9vQ

Na platformie eTwinning każdy zarejestrowany nauczyciel może również dołączyć do wydarzenia lub założyć swój własny event. Są to krótkie formy współpracy, dzięki którym w szybki sposób można udokumentować aktywność szkolną oraz zaprezentować innym inicjatywy szkolne. Do tej pory Szkoła Podstawowa w Woli Przybysławskiej wzięła udział w:

„eTwinning Day” (Dzień eTwinningu) - wykonaliśmy plakat oraz napis eTwinning z patyczków i nakrętek,

  „International Water Safety Day 2019” (Międzynarodowy Dzień Oszczędzania Wody) – wykonaliśmy plakaty na ten temat,

„Happy Mother’s Day (Dzień Matki) – najmłodsi tj. 3-4 latki oraz 5- latki i zerówka wykonali okolicznościowe kartki i plakat z okazji Dnia Matki,

Catchy saying” (ulubione cytaty lub powiedzenia) – dzieliliśmy się ulubionymi cytatami, przysłowiami i powiedzeniami, charakterystycznymi dla danego kraju,

„Jak nie czytam, jak czytam” – reading event – zachęcanie do wspólnego czytania ulubionych książek oraz promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Przynależność do społeczności eTwinning daje nauczycielom możliwość udziału w różnego rodzaju webinariach, czyli konferencjach online oraz warsztatach. Poszukując innowacji i nowatorskich rozwiązań edukacyjnych, część naszej kadry szkoła się w Puławach uczestnicząc w spotkaniu „Nowoczesna edukacja z wykorzystaniem technologii”. Dowiedzieliśmy się więcej o kodowaniu oraz zastosowaniu ozobotów i photonów w pracy z uczniem. Poznaliśmy również wiele nowych narzędzi online do tworzenia plakatów, prezentacji, e-booków, filmów itp., które z pewnością wykorzystamy w realizacji i dokumentacji kolejnych projektów eTwininng.

Wprowadzanie do edukacji innowacyjnych metod i narzędzi, sprzyja zwiększeniu motywacji uczniów, wpływa pozytywnie na ich zaangażowanie, a także inspiruje do samodzielności i kreatywności w zdobywaniu wiedzy. Współpraca międzynarodowa to doskonały sposób na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych uczniów w języku angielskim. Dla nauczycieli jest to znakomita okazja do wymiany doświadczeń z partnerami z różnych krajów oraz do samodoskonalenia. Uczestnictwo Szkoły Podstawowej w Woli Przybysławskiej w tego typu przedsięwzięciach podnosi jakość pracy szkoły, zwiększa ofertę edukacyjną oraz promuje naszą placówkę na skalę międzynarodową.

Dlaczego warto być częścią eTwinning? Ponieważ to szansa nie tylko dla uczniów, kadry czy szkoły, ale również dla całej społeczności lokalnej. Zaangażowanie w projekty eTwinning otwiera nas na różnorodność, uczy tolerancji, ciekawości świata, daje szansę poznania ludzi, bo cytując naszą Ambasadorkę: „za każdym projektem stoi człowiek”.

Paulina Sowa

Katarzyna Badeńska